حضور در کنفرانس ها امتیازات علمی را برای شرکت کنندگان در آن دارد . شرکت در یک کنفرانس چه یک کنفرانس داخلی باشد و چه کنفرانس خارجی و بین المللی ، می تواند امتیازات علمی را برای دانشجویان و اساتید داشته باشد .علاوه بر اینکه حضور در یک کنفرانس منجر به افزایش رتبه و امتیاز علمی شرکت کنندگان آن می شود ، موجب افزایش معلومات علمی و دانش او در زمینه علمی و محور برگزاری کنفرانس و یا همایش می شود . انتشار مقاله در نشریات وابسته به کنفرانس های معتبر بین المللی سبب می شود که شما در دام نشریات غیر معتبر پر طمطراقی که جز نام جذاب، ارزش علمی خاصی ندارند قرار نگیرید و پول و وقت شما هدر نرود. اگر تجربه زیادی برای مقاله نویسی و انتشار تحقیقات در نشریات بین المللی (scholarly papers)  ندارید، این فرآیند را با شرکت در کنفرانس های بین المللی یاد بگیرید و از آن به عنوان یک سکوی پرش یاد کنید.وقتی شما با کنفرانس های بین المللی برای بررسی و انتشار مقالات و یافته های تخقیقاتی (کیفی و کمی) تعامل می کنید، با هزینه کم و وقت محدود ، یاد خواهید گرفت که چگونه نظرات داوران را بررسی و برای اعمال آن در مقالات اقدام کنید. این تجربه کوچک، ارزشمند و فرصت آفرین است.پیوسته دانشمندان و پژوهشگران بزرگی در سرتاسر جهان در فکر برگزاری به روز ترین همایش های علمی هستند و مسلما در این همایش ها به روز ترین دستاوردهای علمی خود را ارائه خواهند نمود ، بنابراین حضور در یک همایش علمی باعث باخبر شدن از اکتشافات روز در حوزه علمی خود و همچنین آشنایی با بزرگان در حیطه فعالیت های علمی خود می شود .

 اغلب شرکت های تحقیقاتی بزرگ دنیا برای اخذ تحقیقات و نتایج علمی پژوهشگران کل دنیا همایش های علمی را برگزار می کنند تا پژوهشگرانی که به نتایج علمی نابی دست یافته اند آنها را در قالب مقاله در همایش ارائه نمایند . این امر سبب می شود تا هم عاملین برگزار کننده همایش از نتایج ناب آنها بهره مند شوند و هم اینکه فرصت های تحقیقاتی و اشتغالی بیشتری در زمینه های علمی مختلف ایجاد شود .

با این تفاسیر می توان دریافت که شرکت در یک همایش علاوه بر اینکه سود و منفعت علمی برای شرکت کننده آن دارد موجب افزایش اعتبار علمی آن می شود که می تواند از این امتیازات علمی در استخدام های جوامع علمی ، کسب نمره پایان نامه ، کسب امتیاز مصاحبه دکتری ، عضویت هئیت علمی و …. استفاده نماید.

 وب سایت WikiCFP ابزاری برای شناسایی همایش‌های آتی علمی و فراخوان ارسال مقاله در همایش‌ها، در حوزه‌های مختلف موضوعی علوم و تکنولوژی است.

WikiCFP در سال 2007 راه‌اندازی شد و تقریبا 50000 درخواست مقاله برای همایش‌ها در WikiCFP وجود دارد. این وب سایت در این سال‌ها محبوب‌تر شده است، تقریبا 100000محقق هر ماه از آن استفاده کرده‌اند. این پایگاه با همکاریsemantic scholar فعالیت می‌کند.

کنفرانس های داخلی:

1- www.sid.ir

یکی از این سایت های معتبر داخلی که به روز ترین و جدید ترین همایش هایی که در حال دریافت مقالات علمی هستند را معرفی می نماید و شاخه و گرایش یعنی محورهای همایش و زمان برگزاری را اعلام می نمایند . سایت www.sid.ir  یعنی پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی است .

2- www.civilica.com

روش بعدی و یا سایت بعدی جهت اطلاع از زمان برگذاری همایش های داخلی سایت www.civilica.com سیویلیکا می باشد . پایگاه اطلاع رسانی سیویلیکا علاوه بر اینکه مقالات علمی معتبر را ارائه می نماید ، خود یک ناشر مقالات چاپ شده در کنفرانس ها و همایش ها می باشد . بنابراین یک پایگاه معتبر به منظور اطلاع از تاریخ و محور برگزاری همایش ها و کنفرانس های داخلی می باشد .

3- http://conferencejoo.ir

سایت و پایگاه بعدی به منظور اطلاع از تاریخ و محور برگزاری همایش ها و کنفرانس های داخلی سایت  http://conferencejoo.ir کنفرانس جو می باشد . سایت کنفرانس جو یک پایگاه اطلاع رسانی کنفرانس های معتبر ایران است که می توانید از طریق این پایگاه از زمان برگزاری کنفرانس ها با خبر شوید.

4- http://allconferences.ir

سایت و پایگاه بعدی در خصوص اطلاع از زمان برگزاری همایش های معتبر داخلی سایت http://allconferences.ir/ می باشد . پایگاه اطلاع رسانی رویدادهای علمی کشور نیز یک پایگاه اطلاع رسانی زمان برگزاری کنفرانس ها و همایش های داخلی می باشد .

همایش های بین المللی :

ابتدا از تاریخ برگذاری و همچنین مکان و نحوه برگذاری و موضوع کنفرانس باخبر شوید و بعدا اقدام به ثبت نام در آن و ارسال مقاله نمایید .

1- استفاده از سایت  allconferences.com

سایت  allconferences.com معتبر ترین سایت معرفی کنفرانس های بین المللی می باشد .شما با ورود به این سایت،می توانید نام کنفرانس مورد نظر خود را در باکس جست و جوی آن جست و جو کنید. می توانید کنفرانس های روز جهان را بر اساس نام کشور ها، طبقه بندی کرده و مشاهده نمایید. می توانید کنفرانس ها را بر اساس موضوعات و زیر موضوعات، مشاهده کنید. می توانید کنفرانس ها را بر اساس تاریخ برگزاری در سراسر جهان، طبقه بندی و مشاهده کنید.

برای شرکت در کنفراس های انتخابیتان از طریق این سایت می توانید از طریق بخش submit conference  این کار را انجام دهید. با ثبت نام در این سایت به نشانی http://www.allconferences.com/signup  اطلاعات مربوط به کنفرانس ها را بر روی پست الکترونیک دریافت کرده و از خدمات دیگر پرتابل بهره مند می شوید.

2- با استفاده از سایت http://www.conferencealerts.com

از جمله دیگر سایت های آشنایی با کنفرانس های بین المللی است. از طریق این سایت می توانید ، به اطلاعات به روز جهت شرکت در کنفرانس های مختلف در سراسر جهان و موضوعات مختلف دسترسی داشته باشید.

در این سایت می توانید هم بر اساس موضوع کنفرانس ها و همچنین کشور برگذار کننده جستوجو داشته باشید .

  • یکی از بهترین فواید شرکت موفق در کنفرانس های معتبر بین المللی، آشنایی با اساتید، رایزنی با آن ها و دریافت توصیه نامه تحصیلی (recommendation letter) بوده که یکی از گام های مهم در فرآیند پذیرش خواهد بود.
  • شرکت در کنفرانس های معتبر بین المللی، فرصت به اشتراک گذاشتن پروپزال های تحقیقاتی خود با اساتید و کارشناسان را برایتان فراهم می کند تا برای پخته تر کردن این تزها، اقدام کنید.
  • فرصت انتشار مقالات کیفی و کمی و حتی research notes را در نشریات بین المللی کنفرانس ها در زمان کم و هزینه معقول در اختیار خواهید داشت. همچنین از فرصت انتشار پوستر نیز می توانید استفاده کنید.
  • در کنفرانس های معتبر بین المللی، اعضای هیات علمی دانشگاه ها و انجمن های علمی و حرفه ای در رشته های گوناگون حضور پیدا می کنند و این بستر خوبی برای رایزنی های علمی، تجاری و تحقیقاتی به خصوص در زمینه پیدا کردن اساتید و جلب نظر آنان برای اعطای ادمیشن به شما خواهد بود.
  • فرصت review خوردن مقالات خود را در یک محیط علمی رایگان از سوی اساتید حرفه ای کنفرانس کسب کنید.
  • فرصت present مقالات خود را در محافل علمی با حضور اساتید و داوران و کارشناسان و فعالان تجاری و تحقیقاتی جهانی بدست آورید که فرصت آفرین است.